eToll - czym jest, gdzie obowiązuje i jak uniknąć kar?

eToll – czym jest, gdzie obowiązuje i jak uniknąć kar?

Pod koniec poprzedniego roku w Polsce doszło do zmiany systemu poboru opłat na tych odcinkach dróg, które wymagają ponoszenia opłat za przejazd. Do tej pory obowiązujący system ViaToll obowiązujący pojazdy powyżej 3,5 tony zastąpiony został przez system eToll, który od grudnia obowiązuje już nie tylko samochody ciężarowe, ale również pojazdy lekkie, a więc motocykle czy samochody osobowe. To spora zmiana na naszych drogach warto się więc przyjrzeć bliżej temu systemowi.

System poboru opłat e-Toll – czym jest?

System eToll wszedł do obsługi w Polsce dla samochodów powyżej 3,5 od 1 października 2021 roku, zaś dla samochodów osobowych od 1 grudnia 2021 roku. To system poboru opłat, który funkcjonuje w oparciu o pozycjonowanie satelitarne. Pojazd, który będzie korzystał z tego systemu musi mieć na wyposażeniu telefon, albo lokalizator GPS, który będzie zalogowany do systemu e-Toll. Powinien on również posiadać certyfikację ze strony Krajowej Administracji Skarbowej. Pobór opłat za płatne odcinki naliczany jest automatycznie. System ten ma nieco inny charakter w stosunku do aut ciężarowych i pojazdów lekkich, dlatego wniesienie opłat może mieć inny charakter.

Jak zapłacić za przejazd w systemie e-Toll?

W przypadku samochodów o masie powyżej 3,5 tony powinny one posiadać urządzenia ZSL albo OBU posiadające certyfikację ze strony KAS. Jeśli w grę wchodzi pojazd lekki, to opłaty dokonać można na kilka sposobów. W grę wchodzi albo pobranie aplikacji eToll i założenie tam konta w systemie. Można także zdecydować się na rejestrację konta w aplikacji Autopay i tam dokonanie opłaty. Kierowcy, którzy nie chcą dokonywać zakupu w takiej formie elektronicznej, bądź nie mają takiej możliwości mogą także zakupić fizyczny bilet autostradowy np. w punktach Orlen. Obecnie nie ma już w Polsce dokonywania opłat za przejazd autostradą pod władzą GDDKiA na bramkach.

Gdzie obowiązują opłaty w systemie e-Toll?

System opłat e-Toll obowiązuje w Polsce na określonych drogach. W przypadku systemu opłat przeznaczonych dla samochodów ciężarowych opłaty dotyczą tych odcinków, które były pod władzą systemu ViaToll. Obecnie są to opłaty za przejazd autostradami płatnymi, drogami szybkiego ruchu a także wybranymi drogami krajowymi, które podlegają jurysdykcji jeśli chodzi o Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W przypadku pojazdów lekkich a więc samochodów osobowych i motocykli system eToll obowiązuje obecnie wyłącznie na dwóch odcinkach autostrad płatnych znajdujących się pod jurysdykcją GDDKiA. Chodzi tutaj o odcinki Konin – Stryków na A2 i Wrocław – Sośnica na A4.

Kary za przejazd bez opłat – jak uniknąć kar?

Jeśli nie dokona się opłaty za przejazd w systemie eToll należy liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych, który należy opłacać w ciągu 14 dnia. Uniknięcie kar obecnie właściwie jest niemożliwe, ponieważ na płatnych odcinkach dróg rejestrowane są przejazdy wszystkich samochodów. Początkowo KAS stosował upomnienia, gdy system był na etapie wprowadzania. Obecnie wystawiane są mandaty i dotyczy to zarówno tych, którzy nie dokonali opłaty jak i tych, którzy wykonali czynności uniemożliwiające odczytanie numerów rejestracyjnych jak zakrywanie tablic, umieszczenie ich w złym miejscu. Jeśli mandat opłaci się w 7 dni można go zmniejszyć do 400 złotych.

System e-Toll ma więc określony zakres działania, obowiązuje właściwie wszystkich poruszających się po drogach płatnych. W związku z czym warto się zapoznać z tym wpisem i dowiedzieć kiedy i jakie opłaty należy ponieść wjeżdżając na płatne odcinki dróg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *