Gestia transportowa management of carriage - czym jest?

Gestia transportowa management of carriage – czym jest?

Gestia transportowa określana w międzynarodowym transporcie jako management of carriage to bardzo istotne pojęcie, które związane jest z usługami transportu. Warto bliżej poznać coś się za tym kryje, co takiego oznacza prawo do zorganizowania transportu oraz jakie obowiązki eksportera i importera wynikają z tego prawa. Poniżej znajdziecie informacje na temat gestii transportowej, czym jest, co umożliwia i jakie są jej rodzaje.

Czym jest gestia transportowa?

Zacząć należy od tego czym jest gestia transportowa. Krótko zostało to wspomniane już powyżej jako prawa do zorganizowania transportu. Jeśli jednak rozszerzymy to pojęcie za pojęciem gestii transportowej znajdujemy prawa i obowiązki, które zawiera kontrakt transportowy.

Umowa jest zawierana między kupującym i sprzedającym. W przypadku tej umowy zazwyczaj chodzi o organizowanie od A do Z usług transport wraz z pokryciem kosztów jakie ma importer bądź eksporter.

W ramach gestii transportowej określa się kwestie związane z ubezpieczeniem czy odprawą celną jaka czeka przewożone towary. Dokładne warunki gestii wynikają z indywidualnych ustaleń między dwoma podmiotami podpisującymi umowę.

Jakie mamy rodzaje gestii transportowej?

Najbardziej popularną formą z jaką możemy się obecnie spotkać jest gestia własna. W tym przypadku osoba, która kupuje przekazuje na rzecz sprzedawcy pełną odpowiedzialność za organizację transportu oraz pokrycie kosztów dla importera bądź eksportera.

Drugi rodzaj to gestia mieszana i odróżnieniem w tym przypadku jest to, żę sprzedawca będzie ponosił koszt za przewóz do załadowcy, zaś pozostała część transportu będzie już po stronie kupującego. Gestia mieszana wykorzystywana jest zazwyczaj, gdy w grę wchodzi transport morski.

Czy warto decydować się na gestię transportową?

Wiele firm zastanawia się czy przy transakcjach kupna – sprzedaż warto decydować się na gestie transportową. Wydaje się, że kryje się za nią szereg zalet, które mogą zachęcać do wykorzystania tego modelu. Najważniejsze kwestie, na które musimy zwrócić uwagę to między innymi:

  • mniejsze koszty transportu,
  • kontrola nad całym procesem,
  • możliwość modyfikacji w kontrakcie handlowym,
  • atrakcyjne ukształtowanie warunków i kosztów przewozu,
  • możliwości negocjacyjne doświadczonych importerów bądź eksporterów.

Ryzyka kryjące się za gestią transportową

Poza wskazanymi powyżej zaletami korzystania z gestii transportowej nie można zapominać, że jak wszędzie również i tutaj istnieje także tak zwana druga strona medalu. Istnieją pewne niebezpieczeństwa jakie mogą się wiązać z gestią transportową. Na uwadze należy mieć między innymi ryzyko wzrostu cen przewoźników w stosunku do założeń. W ten sposób może się okazać, że i koszty przeładunku będą wyższe jak i więcej będzie trzeba zapłacić za kontener.

To co ewentualnie może być problemem w przypadku gestii transportowej to niekiedy problem ze znalezieniem przewoźnika, który będzie w stanie wykonać zadania w określonych w gestii warunkach. Ten problem pojawić się może w momencie, gdy do transportu konieczny będzie specjalistyczny sprzęt. W tej sytuacji dojść może do głosu również rzetelność wykonanych prac, dlatego kontrola nad przewoźnikiem może się okazać bardzo istotnym elementem.

Podsumowując należy wskazać, że gestia transportowa w przypadku stosunków handlowych ma niewątpliwie swoją istotną rolę i jej wybranie w wielu sytuacjach jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak być świadomym ryzyk, które mogą się za tym kryć, by ewentualnie minimalizować problemy jakie mogą wynikać z wybrania gestii transportowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *