Jak wygląda współpraca między przewoźnikiem a spedycją?
Przewoźnicy i spedycja to dwa różne podmioty, działające w zakresie tej samej branży, oferujące jednak różnego rodzaju usługi. Często zdarza się, że podejmują one współpracę. Jak wygląda taka współpraca? Jak wyglądają kwestie odpowiedzialności w razie wypadku, oraz jakie powinny być filary udanej współpracy? Kwestie te zostaną przedstawione w tym artykule.
Współpraca między przewoźnikiem a spedycją
Współpraca między przewoźnikiem a spedycją to istotny filar całej branży określanej jako TSL, czyli transport, spedycja i logistyka. Dzięki nawiązywaniu takich współprac branża ta miała szansę intensywnie się rozbudować na przestrzeni ostatnich lat. Wspólna praca gwarantuje większą sprawność i szybkość w zakresie łańcucha dostaw.
W praktyce taka współpraca opiera się na tym, że osoba zainteresowana skorzystaniem z usług transportowych, kontaktuje się ze spedytorem. Spedycja pełni tutaj funkcję pośrednika między osobą zlecającą a przewoźnikiem. Zajmują się oni zbieraniem istotnych informacji w zakresie zlecenia, oraz kontaktują się z przewoźnikiem i przekazują szczegóły. Transport to zadanie należące do przewoźnika. Podczas realizacji takiego zlecenia, spedycja czuwa nad jego prawidłowym przebiegiem i sprawnością całego procesu.
Współpraca między przewoźnikiem a spedycją – umowa
Przewoźnik to podmiot prowadzący działalność w zakresie transportu. Z kolei spedycja zajmuje się organizacją takiego transportu. Połączenie sił w zakresie współpracy tych dwóch podmiotów może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla obu stron. Aby rozpocząć taką współpracę, konieczne jest zawarcie stosownej umowy. Należy dokonać tego przed realizacją zamówienia. Umowa taka może zostać zawarta pomiędzy spedycją a przewoźnikiem, lecz zawsze na rzecz osoby zlecającej.
Aspekty formalne takiego dokumentu to przede wszystkim informacje o adresie odbioru transportu, oraz dostawy, termin, w jakim zostanie zrealizowane zlecenie, czy też kwota należna za wykonanie takiej usługi. W umowie warto zawrzeć także wzmiankę na temat konsekwencji, jakie grożą za niewywiązanie się z jej warunków.
Przewoźnik i spedycja – współpraca a odpowiedzialność w razie wypadku
Omawiając kwestię tego, jak wygląda współpraca między przewoźnikiem, warto wspomnieć również o odpowiedzialności za uszkodzenie towaru, albo niewywiązanie się z dostarczenia go w określonym terminie. Co do zasady, odpowiedzialność taka spoczywa na przewoźniku. Wina po stronie spedycji może być jedynie w sytuacji, gdy udowodniony zostanie im niewłaściwy wybór przewoźnika. Innymi słowy, niedbałość w tym zakresie. Wówczas to właśnie spedytor poniesie odpowiedzialność. Rozważny dobór przewoźnika jest jego zadaniem.
Jak wygląda udana współpraca między przewoźnikiem a spedycją?
Współpraca pomiędzy przewoźnikiem a spedytorem może być korzystna dla obu podmiotów. Warto jednak spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim będzie to wspomniane wcześniej zawarcie umowy, w której strony dokładnie oznaczą swoje obowiązki i wymagania. Wspólna praca między tymi dwoma podmiotami ma ogromną szansę powodzenia, gdy oba podmioty są doświadczonymi w branży transportowej firmami. We współpracy bez wątpienia przydatne będą doświadczenie przewoźnika i spedytora, oraz wzajemny szacunek i przestrzeganie ustalonych zasad.
Klarowne określenie wymagań, jakie obie strony mają w stosunku do siebie, przeważnie stanowi filar takiej wspólnej pracy. Korzystają na tym obie podmioty, a łańcuch dostaw zostaje znacznie usprawniony.
Jak widać współpraca między przewoźnikiem a spedytorem to częsta praktyka stosowana przez te podmioty. Może być ona owocna dla wielu stron i wymaga przestrzegania umowy, oraz ustalonych względem siebie wymagań.
Dodaj komentarz