Systemy zarządzania flotą — czym są i jakie mają funkcje?
Prowadzenie działalności w branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) zdecydowanie nie jest niczym prostym. Na szczęście, nowoczesne systemy zarządzania flotą znacznie ułatwiają sprostanie temu wyzwaniu. Jakie funkcjonalności oferują tego typu rozwiązania?
Funkcjonowanie przedsiębiorstw transportowych — przygoda biznesowa pełna wyzwań
Nie jest tajemnicą, że sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem w branży transportowej to wymagające wyzwanie. Taki stan rzeczy wynika stąd, że przedsiębiorca z sektora TSL jest zmuszony stawić czoła licznym przeszkodom. Zalicza się do nich między innymi konieczność::
- sprostania wymogom prawnym dotyczącym np. czasu pracy kierowcy na terenie innego kraju UE (Pakiet Mobilności),
- zarządzania firmą przewozową w taki sposób, by kierowanie organizacją było efektywne i pozwalało realizować przedsiębiorcy cele zarówno operacyjne (krótkoterminowe), jak i strategiczne (długoterminowe).
W jaki sposób można to osiągnąć? Rozwiązaniem są nowoczesne systemy komputerowe do zarządzania flotą pojazdów. Jakie funkcje mają te systemy?
Monitorowanie w czasie rzeczywistym
Podstawą działania komputerowych systemów do zarządzania flotą samochodową jest telematyka, czyli połączenie rozwiązań informatycznych oraz telekomunikacyjnych. Dzięki telematyce możliwe jest między innymi śledzenie w czasie rzeczywistym pojazdów znajdujących się aktualnie w trasie. Funkcjonalność ta sprawia, że przedsiębiorca jest w stanie z wyprzedzeniem podjąć takie decyzje, które pozwolą na uniknięcie korków, kolizji itd. powstałych wskutek tego typu zdarzeń na drodze. To jeszcze nie wszystko, ponieważ dzięki monitorowaniu pojazdu w czasie rzeczywistym przewoźnik może skierować swojego pracownika np. do najbliższego serwisu lub stacji benzynowej.
Analiza danych
Trafna analiza danych to podstawa sukcesu biznesowego w dwudziestym pierwszym wieku. Nie inaczej jest w przypadku branży TSL. Dzięki wykorzystaniu systemów do zarządzania flotą właściciel firmy transportowej może na przykład przeanalizować dane dotyczące zużycia paliwa przez poszczególnych kierowców. Takie działanie pozwoli na weryfikację tego, gdzie są istotne źródła kosztów przedsiębiorstwa. Z kolei statystyki dotyczące ilości przepracowanych godzin pozwalają wywiązywać się z obowiązków w zakresie czasu pracy kierowców.
Jakie jeszcze funkcjonalności oferują systemy do zarządzania flotą samochodową?
Wyżej wymienione funkcjonalności to ważne, ale nie jedyne możliwości, jakie oferują nowoczesne systemy online dla przedsiębiorstw transportowych. Last but not least, przydatne rozwiązanie może stanowić na przykład opcja powiadamiania o zbliżających się terminach ważności przeglądów czy polis ubezpieczeniowych. Wykorzystując takie rozwiązania, możliwe jest zaplanowanie niezbędnych obowiązków formalnych z odpowiednim wyprzedzeniem.
Tego typu użytecznych opcji jest w nowoczesnych systemach znacznie więcej. Oczywiście, pełen zakres funkcjonalności może znacząco różnić się w zależności od poszczególnych rodzajów oprogramowania. Odpowiednio wykorzystane systemy online to realne wsparcie w prowadzeniu biznesu transportowego.
Nowoczesne systemy do zarządzania flotą samochodową — podsumowanie
Komputerowe systemy znacząco upraszczają zarządzanie flotą samochodów w przedsiębiorstwie transportowym. Z drugiej jednak nie oznacza to jeszcze, że tego typu rozwiązania mogą zastąpić przedsiębiorcę. Wręcz przeciwnie: znajomość branży, intuicja oraz kontakty biznesowe to wciąż podstawa w tej branży.
Dodaj komentarz