Transport kontenerowy - na czym polega i jaka jest jego rola?

Transport kontenerowy – na czym polega i jaka jest jego rola?

W związku z narastającą globalizacją konieczne staje się szybkie przewożenie towarów. Zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni nie chcą już długo czekać. Odpowiedzią na ten trend jest transport kontenerowy, który charakteryzuje się bezpieczeństwem oraz rozsądnym czasem wykonania usługi.

Transport kontenerowy – na czym polega?

Transport kontenerowy polega na przewiezieniu towaru z punktu A do punktu B w dużym pojemniku. Przez cały czas jest on zamknięty, dzięki czemu nie ma obaw o zniszczenie czy kradzież produktów, ponieważ nikt ich nie dotyka.

Zasadnicza część transportu kontenerowego odbywa się drogą morską. Pojemniki z towarem odpowiednio się oznacza, a następnie układa na pokładzie statku. W porcie docelowym następuje rozładunek.

Za pomocą kontenerów można przewozić niemalże każdy typ produktu. Na statek ładuje się zarówno towary wielkogabarytowe, niewielkie przedmioty, jak i niebezpieczne substancje. Międzynarodowe procedury sprawiają jednak, że każdy z nich w całości dociera na wskazane miejsce.

Jak wygląda transport kontenerowy?

Transport kontenerowy rozpoczyna się od podpisania umowy. Następnie odbywa się dostarczenie towaru do portu. Może to zrobić firma zlecająca usługę, jednak dobrą praktyką jest przeniesienie zadania na spedytora. Nie jeden raz miał on do czynienia z tego typu procedurami, a ponadto posiada odpowiedni sprzęt oraz wyszkolonych pracowników.

Następnie załadowany statek wyrusza do portu docelowego. Zazwyczaj podróż trwa kilka dni, choć jest to zależne od dystansu. Czas dostarczenia towaru jest z góry znany, jednak może ulec zmianie, np. ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne lub zmianę lokalnego prawa. Nie zdarza się to jednak często.

Kiedy statek dobija do portu, towar musi przejść odprawę celną. Następnie zostaje przekazany do rąk własnych odbiorcy lub transportuje się go dalej drogą lądową w głąb kraju za pomocą samochodów ciężarowych (ewentualnie koleją).

Rodzaje kontenerów transportowych

Drogą morską przewożone są różnorodne towary. Zdecydowana większość z nich może być umieszczona w standardowym kontenerze. Część jednak wymaga załadowania ich do pojemników o specjalnych właściwościach.

Przykładem są artykuły spożywcze. Na statku warunki pogodowe mogą się znacząco wahać, a tego typu produkty muszą przebywać w określonym przedziale temperaturowym. Z tego względu przewozi się je w kontenerach chłodniczych, w których można ustawić zarówno powyżej, jak i poniżej 0°C.

Transportem kontenerowym przewozi się także towary ponadgabarytowe. Niektóre z nich muszą wystawać z pojemnika, dlatego ma on otwarty dach lub bok podczas całej podróży.

Zalety transportu kontenerowego

Główną zaletą transportu kontenerowego jest fakt, że pozwala on na przewożenie towarów nawet z najbardziej odległych zakątków świata. Dzięki temu Polak może chodzić w ubraniach wykonanych przez Balijczyków, czy korzystać ze smartfona złożonego przez osobę z Chin.

Ponadto transport kontenerowy jest stosunkowo bezpieczny. Statki znacznie rzadziej ulegają wypadkom czy zniszczeniom niż samochody dostawcze i ciężarowe.

Z wykorzystaniem transportu morskiego można przewieźć każdy rodzaj produktu. Odbywa się to stosunkowo niskim kosztem. W dodatku nie istnieją ani ograniczenia gabarytowe, ani dystansowe.

Coraz szybciej rozwijające się zjawisko globalizacji sprawia, że transport kontenerowy cieszy się ogromną popularnością. Ponadto wciąż wzrasta na niego zapotrzebowanie. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to bardzo wymagający rodzaj biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *